Ja Też Kiedyś Chciałem transportować ponadgabaryty. Nie Wychodziło Mi Zanim Znalazłem TO - transportowanie

transport nienormatywny

W takiej sytuacji w grę wchodzi

Przepisy prawa określają dosyć szczegółowo normy dotyczące wymiarów i wagi pojazdów przemieszczających się po drogach publicznych. Zdecydowana większość transportu drogowego realizowanego każdego dnia na terenie całej Europy nie

Ja Też Kiedyś Chciałem transportować ponadgabaryty. Nie Wychodziło Mi Zanim Znalazłem TO - transportowanie transport nienormatywny
wymaga specjalnych zabiegów, aby te wytyczne zachować. Jednak zdarza się konieczność przewiezienia ładunku, który te normy przekracza. W takiej sytuacji w grę wchodzi transport ponadgabarytowy. Wymaga on zazwyczaj szczegółowego zaplanowania każdego aspektu przedsięwzięcia, poczynając od wielu formalności związanych z uzyskaniem koniecznych pozwoleń, poprzez zastosowanie specjalistycznego pojazdu, aż po dokładne zaplanowanie każdego odcinka trasy przejazdu. Może się zdarzyć, że transport ciężki wyłącznie drogami publicznymi nie będzie możliwy i będzie konieczne uzupełnienie go transportem morskim czy rzecznym. Przewóz ponadnormatywny obejmuje z reguły elementy ciężkich konstrukcji przemysłowych, transport maszyn, ciężkiego sprzętu budowlanego, linii produkcyjnych czy też rozwiązań dla przemysłu energetycznego.


Dzięki stale rozwijającej się technologii możliwe

Transportowanie sprzętu ciężkiego to zadanie dla jednostek specjalnych, które z szczególnym zaangażowaniem oraz doświadczeniem wykonają określone usługi. Jak wykonać transport ciężki? Czym on się charakteryzuje? Jakie usługi dodatkowe wykonywane są w zakresie transportu ponadgabarytowego?
Transport ciężki to usługa spedycyjna towarów lub maszyn o niewymiarowej, przekraczającej ustalone wielkości lub wadze przedmiotów. Wśród akcesoriów, które wymagają tego rodzaju transportu zalicza się przede wszystkim: maszyny, pojazdy, elementy konstrukcyjne czy części budowalnych. Transport maszyn i innych urządzeń mechanicznych odbywa się zarówno na terenie kraju, jak również na trasach międzynarodowych. Doświadczona i fachowa firma oferująca transport ponadgabarytowy świadczy usługi w zakresie pakowania, zabezpieczenia towaru, przewożenia oraz rozładunku. Dzięki stale rozwijającej się technologii możliwe jest bezpieczne i bezusterkowe wykonanie powierzonych realizacji, a także wykonywanie usług dodatkowych.


Maszyny w ostatnich latach podbijają przemysł

Maszyny w ostatnich latach podbijają przemysł. To dzięki nim możliwa staje się sprawna realizacja wielu projektów. I dotyczy to różnych gałęzi przemysłu, od rolnictwa, przez budownictwo, aż po górnictwo. Nie da się więc ukryć, że bez maszyn przemysł rozwijać się nie może. No i tu pojawia się pytanie o to, jak maszyny transportować, gdy ich wymiary czy ciężar przekraczają przyjęte normy.
Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy sięgnąć do definicji transportu ciężkiego. Znany też jako transport ponadgabarytowy, jest gałęzią bardzo specyficzną. Żeby bowiem przetransportować bardzo duży, czy bardzo ciężki ładunek, trzeba spełnić określone warunki. Transport ciężki, w tym transport maszyn, wymaga zawsze specjalnego zezwolenia. A to wydawane jest na podstawie dostarczonej dokumentacji, która udowadnia, że zaplanowana trasa jest możliwa do realizacji.
Jeśli więc ktoś chce przetransportować maszynę, musi zgłosić się do firmy, która zajmuje się tego typu transportem.Wszystko musi być bowiem zgodne z prawem.


Jak uzyskać zezwolenie na transport ponadgabarytowy?

Wyróżniamy aż siedem typów zezwoleń umożliwiających transport ponadgabarytowy. Każda z tych grup określa tak naprawdę inny typ zezwolenia.

Kategoria pierwsza skupia się na samej trasie. Uwzględnia ona zezwolenie na przewiezienie ładunku po konkretnej drodze, którą należy wcześniej dokładnie wyznaczyć, by zawrzeć takową informację w dokumentacji. Kategoria druga tyczy się z kolei różnego rodzaju pojazdów. Do niej można zaliczyć m.in. transport maszyn rolniczych - ciągników, koparek, a także spychaczy i innych podobnych pojazdów. Grupy od trzeciej do szóstej zawierają z kolei te zezwolenia, które wystawiane są na dłuższy czas i w których podaje się informacje dotyczące konkretnych parametrów wybranego ładunku. Ostatnia już kategoria, czyli ta siódma jest stosowana w momencie, gdy planowany transport ciężki nie pasuje do żadnej poprzedniej grupy.

Zezwolenie jest wydawane w formie specjalnego dokumentu. Upoważnia on zaznaczoną na papierze osobę do przewiezienia ładunku po drogach publicznych umieszczonych na terenie Polski.